in

Zdziwiłam się, kiedy przyłożyła zapalniczkę do surowego ryżu. Teraz jednak robię to samo za każdym razem, gdy kupię nowe opakowanie

Chiny są największym producentem ryżu na świecie, chociaż wszyscy doskonale wiedzą, że żywność chińskiego pochodzenia często jest zanieczyszczona.

Dużo mówi się ostatnio o szokującym zwyczaju, który polega na mieszaniu ryżu z… plastikiem. Na szczęście jest kilka sposobów, dzięki którym możemy sprawdzić czy ryż, który kupiliśmy jest zdrowy i czy nie znajdują się w nim niechciane domieszki.

1. Próba wody

Łyżeczkę ryżu należy wrzucić do zimnej wody i energicznie zamieszać. Jeśli po chwili całość ryżu osiądzie na dnie, oznacza to, że jest zdrowy. Jeśli natomiast ziarenka zaczną unosić się na powierzchni wody, uważaj co jesz…

2. Próba ognia

Weź ryż na łyżeczkę i podpal go. Jeśli ziarenka zapłoną i zaczną pachnieć palonym plastikiem, lepiej od razu wyrzuć całe opakowanie.

3. Próba moździerza

Zmiażdżone ziarenka ryżu szybko i łatwo zmieniają się w biały pył. Jeśli natrafimy na drobiny plastiku, te nie będą chciały się rozdrobnić i będą mieć delikatnie żółty odcień.

4. Próba pleśni

Ugotowany ryż włóż do hermetycznie zamykanego opakowania i zostaw w ciepłym miejscu na kilka dni. W tym czasie na naturalnym ryżu z pewnością pojawi się pleśń, natomiast ryż z domieszką plastiku będzie nietknięty.

Warto zawsze wiedzieć, co jemy. Nie zapomnij podzielić się tymi sposobami ze znajomymi.