in

Tragedia w Łodzi. Cała rodzina zatruła się czadem. Nie uratował się nawet pies

Matka leżała na kanapie, córka i jej partner na podłodze, a obok nich pies. Wszyscy zmarli w krótkich odstępach czasu. „Express Ilustrowany” opisał tragiczne odkrycie strażaków w kamienicy w łódzkiej dzielnicy Polesie.

Para nie odpowiadała na próby kontaktu ze strony znajomych, więc ci postanowili zawiadomić straż pożarną. W łódzkiej kamienicy w dzielnicy Polesie strażacy dokonali strasznego odkrycia. W mieszkaniu znaleźli zwłoki całej rodziny: prawie 70-letniej matki oraz trzydziestokilkuletnich córki i jej partnera. W małym mieszkanku nie było prawidłowego dostępu świeżego powietrza i domowników prawdopodobnie zabił czad. Nie przeżył nawet pies.

Czad – cichy zabójca

Jak informuje straż pożarna, z powodu zatrucia tlenkiem węgla potocznie zwanego czadem, co roku umiera nawet kilkaset osób. Ale ofiar jest jeszcze więcej: bardzo dużo osób trafia do szpitali z objawami zatrucia.

Bezbarwy i bezwonny czad nazywany jest „cichym zabójcą”. Jak działa na nasz organizm i jak się przed nim bronić? Poniżej znajdziecie krótki wideoporadnik.

Podstawowe zasady ochrony przed czadem:

  • nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych
  • zainstaluj w domu czujniki tlenku węgla
  • dokonuj systematycznych przeglądów urządzeń grzewczych
  • nie spalaj niczego w zamkniętych pomieszczeniach.

Tlenek węgla to cichy zabójca. Nie widać go ani nie czuć, ale trzeba się przed nim bronić.

Źródło: expressilustrowany.pl, gazeta.pl