in ,

Strażacy ostrzegają: W upalne dni NIGDY nie zostawiaj butelki z wodą w samochodzie

Czy kiedykolwiek w upalny dzień zdarzyło Ci się zostawić plastikową butelkę z wodą w samochodzie? Wielu z nas robi to nieustannie, nie mając pojęcia o możliwych konsekwencjach. Okazuje się, że wiąże się z niebezpieczeństwem – znacznie większym niż można by zakładać. Warto zwrócić uwagę, jakie nieprzyjemności mogą wiązać się z tak błahą, zdawałoby się, sprawą.

Na początku lipca amerykańskie przedsiębiorstwo energetyczne Idaho Power opublikowało na swoim facebookowym profilu nagranie wideo. Mówi w nim o zagrożeniach, jakie wynikają z pozostawiania butelek z wodą w autach w wyjątkowo gorące dni. Laborant Dioni Amuchastegui opowiedział, co może się stać z plastikową butelką pozostawioną w nagrzanym samochodzie. Choć brzmi to niewiarygodnie, butelka taka może nawet się zapalić.

Dioni wie, o czym mówi, gdyż taka sytuacja mu się przytrafiła.

„Postanowiłem pójść na wcześniejszy lunch i usiadłem w samochodzie. Kątem oka zauważyłem, że w aucie unosi się kłąb dymu. Odwróciłem się i okazało się, że światło załamywało się na butelce. Pusta, plastikowa butelka zaczęła się palić, a razem z nią tliło się tylne siedzenie!” – powiedział Dioni

Okrągła, plastikowa butelka – napełniona wodą lub nie – może posłużyć jako soczewka, która skoncentruje w jednym miejscu promienie słoneczne do tego stopnia, że wytworzone zostanie olbrzymie ciepło. Jeśli powietrze jest nad wyraz gorące, a słońce świeci wyjątkowo mocno, ryzyko, że dojdzie do zapalenia się butelki, jest tym większe.

„Po tym zdarzeniu dokonaliśmy ponownego testu, mierząc poziom ciepła; w samochodzie było ekstremalnie gorąco. Temperatura była tak wysoka, że ciepło wypaliło w butelce dziurę. Tego nie spodziewałby się prawdopodobnie nikt: butelka zaczyna tlić się ogniem, a potem zaczyna palić się tylne siedzenie. Szaleństwo!” – kontynuował Dioni swoją opowieść.

Oczywiście nawadnianie się podczas wyjątkowo gorących dni jest kwestią bardzo ważną. Nie przestawajcie więc nosić ze sobą butelek z wodą lub innym napojem. Warto jednak zwrócić uwagę na cenne przestrogi naukowców z Idaho Power. Pozostawianie plastikowych butelek w nagrzanym, zamkniętym samochodzie może się okazać niezbyt mądrym pomysłem…

Uwierzcie, jesteśmy równie zaskoczeni, jak Wy. Kto mógłby podejrzewać, że butelka – zwłaszcza z wodą – może nagle zacząć się palić? Życie jest jednak pełne niespodzianek i bardzo się cieszymy, że mogliśmy doinformować Was w tak ważnej sprawie.

Udostępnijcie ten artykuł, by ostrzec innych przed najbardziej zadziwiającym zagrożeniem, które przy obecnej fali upałów, jest niepokojąco prawdopodobne.

Źródło: newsner.com