in

Rodzice odmówili przeprowadzenia aborcji. 3 miesiące później odkrywają coś, co doprowadza ich do płaczu

Przyjście na świat pierwszego dziecka, to naprawdę ogromna zmiana w życiu rodziców. To także czas, w którym najważniejsze jest, aby z maleństwem wszystko było w porządku.

Kiedy Sara Heller zaszła w ciążę, była bardzo szczęśliwa, ale po pewnym czasie pojawiły się też obawy…

W 24 tygodniu ciąży Sara i jej partner, Chris Eidam, dowiedzieli się o swoim synu niepokojących rzeczy.

Facebook/Sara Heller

Badanie USG wykazało, że Brody (bo tak rodzice postanowili dać chłopcu na imię) cierpi na niesłychanie rozległe rozszczepienie wargi i podniebienia. U niektórych dzieci oznacza to tylko niewielką dziurę w wardze, ale przypadku Brody’ego szczelina sięgała od ust, aż do nosa.

Bardzo rzadki przypadek

Gdy rodzice malca zobaczyli zdjęcia z badania, oczywiście bardzo się zaniepokoili, zdecydowali się jednak postąpić całkiem inaczej, niż jest zalecane w przypadku przypadłości, która dosięgła ich dziecko. Lekarz powiedział, że na świecie jest tylko 9 takich przypadków.

„Zapytano nas, czy chcemy zachować ciążę” – powiedział ojciec chłopca. Sara i Chris bez chwili wahania postanowili, że ich dziecko przyjdzie na świat.

Facebook/Sara Heller

Sara mówi, że chce zmienić sposób, w jaki ludzie postrzegają osoby z rozszczepieniem wargi i podniebienia.

„Nie ma nic złego w tym, aby być dumnym ze swojego dziecka, niezależnie od wszelkich okoliczności. Chcieliśmy zmienić to, że mediach społecznościowych rodzice zamieszczają skany USG i zdjęcia noworodków tylko wtedy, gdy maleństwa są zupełnie zdrowe. Chcieliśmy rozprzestrzenić wiedzę o rozszczepieniu wargi i podniebienia” – powiedziała mama Brody’ego.

Twarz płodu kształtuje się w drugim i trzecim miesiącu ciąży. To właśnie wtedy zaczynają rosnąć poszczególne elementy twarzy.

Facebook/Sara Heller

Co roku na świecie rodzą się tysiące dzieci z różnymi rozszczepieniami warg, szczęki bądź podniebienia. Eksperci wciąż starają zbadać, dlaczego tak się dzieje. Jak dotąd wiadomo, że duże znaczenia mają tu geny, które powodują rozszczepienia mniej więcej u jednej piątej chorych dzieci.

Dzieci urodzone z rozszczepieniem podniebienia często muszą się poddać wielu operacjom i przejść skomplikowane leczenie, aby nauczyć się jeść i mówić.

Facebook/Sara Heller

Sara i Chris postanowili, że spróbują zmienić sposób, w jaki ludzie postrzegają dzieci z rozszczepieniem wargi i podniebienia.

Po opublikowaniu zdjęć swojego syna, Sara otrzymała wiele niestosownych komentarzy. Jedna osoba napisała: „Co jest nie tak z jego twarzą?”

Sara mówi, że nie tylko zdziwiły jej takie komentarze, ale była wręcz przygotowana na to, by bronić wyglądu swojego syna, który dopiero co się urodził.

Facebook/Sara Heller

„Postanowiłam, że zamiast się kłócić, będę edukować. Takiego bowiem świata pragnę dla Brody’ego w przyszłości. Chcę, aby mój syn edukował innych, aby był adwokatem dzieci z rozszczepieniem, dzieci, które jeszcze nie mogą mówić same za siebie.” – wyjaśnia Sara.

Niespodziewany prezent

Pewnego wieczora, nie tak dawno temu, Sara była na kolacji z Brodym i swoimi przyjaciółmi. Kiedy wszyscy jedli, kelner położył na stole obok Sary coś, co z początku wyglądało jak serwetka…

Dalsza część artykułu na następnej stronie…