in

Policja ostrzega przed nowym wirusem na Facebooku. Zobacz, czego się wystrzegać

Wszyscy korzystający z Facebooka świetnie wiedzą, że ten serwis społecznościowy bardzo ułatwia komunikację z innymi ludźmi. Popularna jest również powiązana z Facebookiem aplikacja Facebook Messenger, z której korzysta ponad miliard ludzi na całym świecie. Z tego powodu stała się ona wspaniałym narzędziem dla oszustów.

Często pojawiają się informacje o nowych wirusach, które rozprzestrzeniają się poprzez Facebooka. Najnowszy z nich jest jednak wyjątkowo groźny, a to za sprawą użycia języka ofiary. Nieświadome zagrożenia osoby dostają bowiem wiadomość w swoim ojczystym języku!

Cały podstęp polega na przesłaniu ofierze wiadomości z linkiem do złudzenia przypominającym link do filmiku na portalu Youtube. Aby sprawić, że chętniej w niego klikniemy, do linku dołączone jest pytanie: „To chyba Ty? albo „Czy to Ty?”. Jeżeli otrzymasz wiadomość z takim pytaniem od swojego znajomego, NIE KLIKAJ w ten link. Najlepiej upewnij się i zapytaj znajomego, który Ci to wysłał, czy na pewno on to zrobił.

Co się stanie, jeśli klikniesz taki link? Po pierwsze wirus zacznie rozsyłać takie wiadomości do Twoich znajomych. Może również przejąć dane z Twojego komputera. Warto też pamiętać, że wszelkie podejrzane wiadomości możesz zgłosić do Facebooka. Ich specjaliści ocenią wówczas ewentualne zagrożenie.

Duńska policja udostępniła nawet na Twiterze specjalne ostrzeżenie przed tym nowym wirusem. Jeśli wiele osob udostępni to ostrzeżenie, uda się powstrzymać oszustów.

Udostępnij, aby przestrzec przed tym zagrożeniem swoich znajomych na facebooku!