in

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie zostanie zburzony?

„Nie mam nic przeciwko zburzeniu Pałacu Kultury i Nauki, ale musielibyśmy szybko zbudować w tym miejscu coś sensownego” – powiedział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Ustosunkował się w ten sposób do pomysłów zburzenia PKiN na 100-lecie niepodległości.

W przyszłym roku będziemy świętować 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Robert Mazurek, prowadzący rozmowę w radiu RMF FM, zapytał swojego gościa, wicepremiera Piotr Gliński, czy z tej okazji PiS zburzy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Wicepremier odpowiedział, że „są takie pomysły”, ale „on się akurat tym nie zajmuje.”

„Ja się staram budować. Na przykład w okolicy Pałacu Kultury jest bardzo ciekawa działka z budynkiem szpitala, który w czasie getta był też używamy jako szpital. Chcemy to kupić i przeznaczyć na budowę muzeum getta warszawskiego” – powiedział.

Dziennikarz nie odpuszczał i domagał się od wicepremiera jasnej deklaracji. „Myślałem, że jednak znajdę w panu sojusznika, a tak to tylko były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski chce zburzyć Pałac Kultury” – Robert Mazurek próbował brać swojego rozmówcę pod włos.

„Nie no…(…), chyba kilku naszych ministrów i kolegów. Ja nie mam nic przeciwko. Tylko musielibyśmy szybko tam zbudować coś sensownego, bo ta dziura w mieście stoi pusta. Jakoś włodarze Warszawy nie potrafią podjąć decyzji” – odpowiedział Gliński.

Były szef MSZ Radosław Sikorski, kilka lat temu powiedział w wywiadzie dla Radia ZET, że Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, tak samo jak Mur Berliński już dawno powinien zostać zburzony. Uważał, że w tym miejscu mógłby powstać park.

„To jest bardzo nieekologiczny budynek, który marnuje też energię, który za chwilę będzie trzeba, tam będzie trzeba dokonać kapitalnego remontu o ile wiem, więc wybór będzie taki czy w niego inwestować dziesiątki, może setki milionów złotych. No a ja uważam, że tam lepszy byłby park, z trawką, ze stawem, gdzie warszawiacy mogliby chodzić na pikniki” – uzasadnił Sikorski.

Z realizacją takiego pomysłu mogą być jednak problemy – Pałac Kultury i Nauki w Warszawie został bowiem wpisany do rejestru zabytków i jest chroniony prawem.

Pomysłodawcą budowy PKiN był Józef Stalin, a projekt opracował architekt Lew Rudniew. Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina budowniczowie wznosili przez 1175 dni. Oficjalnie został przekazany Polsce 22 lipca 1955 roku. Pałac zbudowany został jako dar narodów Związku Radzieckiego dla Polski. Jest najwyższą budowlą w Warszawie i jedną z największych atrakcji turystycznych stolicy.

Źródło: fakt.pl