in ,

Oto najstarsza matka na świecie. Urodziła swoje dziecko w wieku 101 lat?

Ten artykuł powstał po to, aby przestrzec przed tym, żebyście nie wierzyli we wszystko co przeczytacie w Internecie. W ostatnich dniach ogromną popularnością w sieci cieszyła się informacja o 101-letniej kobiecie, która urodziła swoje siedemnaste dziecko.

 

Oto, jak miało do tego dojść: 101-letnia Włoszka Antatolia Vertadella rzekomo poddała się przeszczepowi jajników. Nielegalna operacja chirurgiczna miała zostać przeprowadzona w prywatnej klinice w Turcji (nie sięgają tam europejskie przepisy regulujące kwestię przeszczepu jajników). Mimo iż mąż pani Vertadella zmarł w 1998 roku, 101-letnia wdowa znalazła dawcę spermy, aby móc urodzić swoje 17 dziecko.

Internet uwielbia takie historie, ta jednak jest całkowicie wyssana z palca. Zdjęcie rzekomej matki z dzieckiem, w rzeczywistości przedstawia starszą kobietę z dwutygodniowym noworodkiem kuzyna pewnego czytelnika portalu Reddit (Reddit to zbiór różnych linków z Internetu, podobny do Wykopu).

Kto i w jakim celu spreparował tę historię, nie wiadomo. Chodziło zapewne o zbudowanie reakcji w Internecie i nakłonienie ludzi do przeczytania artykułu. Jest to zwykły “fake news”.

Jeśli przez chwilę daliście się nabrać i uwierzyliście w poród 101-latki, to musicie wiedzieć, że jest to biologicznie niemożliwe. Okres reprodukcyjny kobiety trwa od pierwszej miesiączki do menopauzy. Okres przekwitania u kobiet zwykle zaczyna się pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. Oznacza to, że kobieta z tej historii w najlepszym wypadku musiałaby przenosić ciążę o… 45 lat.