in

Oto dlaczego pies nigdy nie powinien lizać nas po twarzy. Konsekwencje mogą być bardzo poważne

Psy to bardzo uczuciowe zwierzęta i często najzwyczajniej nie potrafią się powstrzymać, żeby nie okazywać właścicielom ogromu miłości, jaki odczuwają.

Jednym z typowych psich zachowań jest lizanie właściciela po twarzy. Jedni to uwielbiają, z kolei dla innych jest to obrzydliwe. Kto ma rację?

Mamy niestety niezbyt dobrą wiadomość dla tych, którzy lubią taki sposób okazywania psich uczuć. Kontakt z psią śliną może mieć niedobre konsekwencje dla naszego zdrowia.

Dlaczego psy uwielbiają nas lizać?

To typowy sposób okazywania uczucia przez psy. Z ich punktu widzenia jest to tak samo przyjemne jak dla nas lizanie lodów. Psy liżą jednak również inne rzeczy, z którymi zapewne nie chcielibyśmy mieć kontaktu.

Co znajduje się w psiej ślinie?

Bakterie E.Coli

O tej bakterii słyszeli wszyscy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że występuje ona również w pyskach naszych czworonogów. Zdecydowanie nie należy dopuszczać do tego, by miała kontakt z naszymi ustami.

Liszaj obrączkowy

To nic innego, jak rodzaj grzybicy. Powoduje swędzącą wysypkę i bardzo brzydko wygląda. Nie stanowi jednak poważnego zagrożenia dla zdrowia.

Gronkowiec złocisty

To już zdecydowanie bardziej niebezpieczny zarazek. Ma różne objawy, powoduje czyraki, zatrucia pokarmowe, może nawet wywołać zespół wstrząsu toksycznego.

MRSA

To rodzaj gronkowca odpornego na antybiotyki, a co za tym idzie, jest niezwykle trudny do wyleczenia. Wywołuje infekcje skóry. Nie stanowi zagrożenia dla życia, o ile nie dostanie się do krwi, wówczas bowiem może wywołać sepsę.

Powyższa lista brzmi groźnie, dlatego lepiej nie pozwalać psu na lizanie po twarzy. Jednak nie panikujmy, nie trzeba się obawiać kontaktu śliny psa ze skórą. Ważne jest tylko, by nie miała bezpośredniego kontaktu z naszymi błonami śluzowymi. Dlatego, gdy nasz pupil koniecznie chce okazać, jak bardzo nas kocha, trzymajmy go z dala od naszych ust, nosa i oczu. Jeśli już doszło do kontaktu tych wrażliwych miejsc ze śliną psa, koniecznie przemyj polizane miejsce, by w ten sposób usunąć ewentualne zarazki.

Źródło: healtheternally.com