in

Nie dajesz żonie pieniędzy? Możesz za to trafić do więzienia

Partia Nowoczesna zamierza walczyć z przemocą ekonomiczną. W projekcie, który właśnie został złożony w Sejmie zaproponowano nowelizację przepisów. Wprowadzi ona karę do 3 lat więzienia za wydzielanie pieniędzy współmałżonkowi oraz utrudnianie mu dostępu do budżetu domowego. Czy są szanse, by ten projekt przeszedł i stał się obowiązującym prawem?

„Zdecydowanie za mało mówi się w naszym kraju o przemocy ekonomicznej. Temat ten jest zupełnie pomijany i ignorowany. Dlatego potrzebne są zmiany w prawie. Niezbędna jest również poważna debata na ten temat i mam nadzieję, że złożenie tego projektu do Sejmu ją zapoczątkuje” – mówi w rozmowie z money.pl posłanka Nowoczesnej Monika Rosa, która jest przedstawicielem wnioskodawców.

Czym jest przemoc ekonomiczna? Pojęcie to można zdefiniować na kilka sposobów. Generalnie do przemocy ekonomicznej dochodzi, gdy jeden z członków rodziny wykorzystuje pieniądze, jako element nacisku na pozostałych członków rodziny. Np. gdy mąż wydziela żonie pieniądze, które może wydawać, albo gdy dzieci odbierają emeryturę starym rodzicom.

Ponieważ w polskim prawie nie ma definicji przemocy finansowej, więc sądy nie zajmują się tego typu sprawami. To również stanowi duży problem.

Jak podaje money.pl o problemie przemocy ekonomicznej od kilkunastu lat mówią organizacje walczące w Polsce o prawa kobiet. Niestety jak do tej pory te apele nie przyniosły żadnych efektów w postaci zmian w prawie.

Czy nowe przepisy mają szanse tym razem wejść w życie? Posłanka Rosa ma nadzieję, że przynajmniej uda się zapoczątkować dyskusję na ten temat. Przywołuje słowa premiera Morawieckiego, który w expose deklarował, że trzeba chronić kobiety przed przemocą. Posłanka zwraca uwagę, że „ta ekonomiczna najczęściej występuje razem z fizyczną i psychiczną”.

„Zatem nawet jeśli z przyczyn politycznych (bo to projekt Nowoczesnej, a nie PiS) nie uda nam się uzyskać poparcia, to mam nadzieję przynajmniej na merytoryczną dyskusję na ten temat” – podkreśla Monika Rosa.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Źródło: fakt.pl