in

Już 350 tysięcy Polaków straciło 500 plus. A to dopiero początek

350 tys. Polaków straciło 500+. A to dopiero początek. Rząd bierze się za rodziców, których sytuacja finansowa poprawiła się w związku z polepszeniem sytuacji gospodarczej w kraju.

Kilka miesięcy temu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą zmiany do programu „Rodzina 500+”. Celem nowelizacji było uszczelnienie tego rządowego programu. Jak donosi Super Express, poprawki zaczęły już przynosić pierwsze efekty.

Zgodnie z nowelizacją osoby deklarujące samotne wychowywanie dziecka muszą mieć ustalone od drugiego rodzica alimenty na rzecz dziecka. Zaradni Polacy, którzy żyli bez ślubu, pobierali do tej pory świadczenie, nie podając przy tym dochodów partnera. Na skutek wprowadzenia nowego rozwiązania, liczba świadczeń spadła o 30 tysięcy, dzięki czemu budżet państwa zaoszczędzi 270 mln zł.

Jednak największe oszczędności przyniosła zmiana zasad przyznawania zasiłku na pierwsze dziecko. 500 plus przysługuje rodzicom jedynaków tylko wtedy, gdy dochód w rodzinie nie przekracza 800 zł na osobę. – Jednak w ubiegłym roku pod uwagę były brane dochody rodzin z 2014 roku, a teraz z 2016 roku. Rodzice, których sytuacja dochodowa poprawiła się, utracili 500 plus. Rząd oszczędzi dzięki temu aż 1,3 mld zł – informuje Super Express.

W tym roku zwiększyła się również kwota minimalnego wynagrodzenia. W związku z tym sytuacja finansowa w wielu polskich domach ulegnie polepszeniu, choć nie zawsze znacznemu. W praktyce będzie to oznaczać, że jeszcze więcej osób straci prawo do pobierania świadczenia, jeżeli ich dochód przekroczy 800 zł.

Źródło: se.pl, pikio.pl