in

Jeśli nie chcesz, żeby w Twoim łóżku królowały roztocza, musisz przestać codziennie TO robić

Pamiętacie, jak mama krzyczała na Was, żebyście szybko zaścielili łóżko zanim wyjdziecie do szkoły? Okazuje się, że w tym przypadku nie miała racji.

Ścielenie łóżka zaraz po przebudzeniu jest błędem, przez który możemy się nabawić się alergii i chorób płuc. Powodem są roztocza.

Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie są roztocza. To mikroskopijne pajęczaki, wśród których są także pasożyty. Żywią się głównie potem i resztkami naskórka. Niestety, rozmnażają się niezwykle szybko, bo do życia potrzebują tylko wilgoci i ciepła. Gdzie jest im najlepiej?

Oczywiście w łóżku, w naszej pościeli. Szacuje się, że w każdym łóżku znajdziemy średnio 1,5 miliona roztoczy. Niestety sami przyczyniamy się do tego, że jest ich coraz więcej. Jedną z przyczyn jest właśnie poranne ścielenie łóżka.

W bardzo łatwy sposób możemy nabawić się alergii wywołanych przez roztocza. Główne objawy to:

  • problemy z oddychaniem
  • świszczący oddech
  • kaszel i/lub katar
  • podrażnione oczy
  • problemy skórne
  • bezsenność

W najpoważniejszych przypadkach alergia może doprowadzić nawet do rozwoju astmy.

Aby uniknąć wilgotnej pościeli, należy po prostu dać jej wyschnąć. Zatem zamiast od razu po przebudzeniu ścielić łóżko, poczekajmy z tym do powrotu z pracy. Jak twierdzi dr Stephen Pretlove z Kingston University London, dopływ świeżego powietrza dosłownie wysuszy roztocza.

Pamiętajmy, że na alergie szczególnie podatne są dzieci. Warto codziennie porządnie wietrzyć pokój, a co najmniej raz na 2 tygodnie zmienić pościel. I nie ścielić łóżka już z samego rana…