in

Jeśli chcesz się uchronić przed demencją i chorobą Alzheimera, zacznij stosować te 9 nawyków

Każdy, kto ma krewnego z jakimkolwiek typem demencji, dobrze wie, jak ciężka jest to choroba. Najczęstszym typem demencji jest choroba Alzheimera. Istnieją co prawda leki, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów, niestety na samą chorobę nie ma jeszcze lekarstwa.

Czy jednak wiesz, że odpowiednie ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji nawet o 70 procent?

Oto 9 przydatnych porad, za sprawą których można uchronić się przed demencją.

1. Rzuć palenie.

Palenie papierosów jest szkodliwe dla organizmu – zwłaszcza dla mózgu. Badania dowiodły, że palacze mają o 45% większe szanse zachorowania na Alzheimera niż osoby niepalące.

2. Zażywaj więcej witaminy B12.

Suplementacja witamin z grupy B może chronić przed wystąpieniem demencji. Wyniki przeprowadzonych w Finlandii badań sugerują, że wysokie dawki witaminy B12 zwalczają otępienie. Dlatego właśnie powinny je zażywać osoby starsze, które często cierpią na niedobór witamin. B12 znajduje się między innymi w jajkach, mięsie, rybach i owocach morza.

3. Bądź aktywny.

Regularne ćwiczenia polepszają pracę serca i krążenie krwi w organizmie. By nie zapadać na przewlekłe choroby, wystarczy wykonywać ćwiczenia fizyczne przez minimum 30 minut każdego dnia. Warto też często sprawdzać ciśnienie krwi, zwłaszcza jeśli jest się w wieku średnim lub ma się podwyższony poziom cholesterolu.

4. Zażywaj więcej witaminy D.

Istnieje związek między niedoborem witaminy D a demencją/chorobą Alzheimera. Badania amerykańskie z 2014 roku dowiodły, że osoby z niedoborem witaminy D we krwi mają o wiele większe szanse zachorowania na chorobę Alzheimera. Profesor Miia Kivipelto podkreśla, że witaminy z grupy D chronią mózg przed uszkodzeniem. Należy pamiętać, że najbardziej naturalnym źródłem witaminy D jest słońce.

5. Pij kawę.

Kawa dobrze wpływa na mózg, bo zawiera spore ilości silnych antyoksydantów. Pomaga też wypłukać magnez z organizmu. Według włoskich naukowców, wystarczy spożywać jedną filiżankę kawy w trakcie dnia, a działanie kofeiny zmniejszy ryzyko zapadnięcia na chorobę Alzheimera.

Dalsza część artykułu na następnej stronie…