in

Bociany już przyleciały! „Czegoś takiego nawet najstarsi ludzie nie pamiętają”

Pierwszy bocian już przyleciał do Polski. Do wsi Modrzewie pod Goleniowem (woj. zachodniopomorskie). Ale nie z Afryki, tylko… z Hiszpanii! Według ornitologów jest to skutek ocieplenia klimatu.

„U nas to nawet najstarsi ludzie czegoś takiego nie pamiętają. Zawsze pierwsze przylatywały do nas pod koniec marca!” – dziwi się sołtys Robert Stefański.

Bocian wylądował w piątek po południu na gnieździe, ktore stoi przy drodze na słupie.

„Mieszkańcy dzwonili jeden do drugiego i wszyscy jechali go oglądać. Gdybym sam na własne oczy tego nie widział, to bym nie uwierzył, że tak szybko przyleciał do nas” – dodaje sołtys.

Dr. Marta Cholewa, ornitolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego, wcale nie jest zdziwiona tym faktem.

„Część ptaków z powodu ciepłych zim leci do Hiszpanii, gdzie ma bliżej. Dlatego mogą wracać szybciej do Polski. Jeśli ocieplenie klimatu będzie postępować w takim tempie jak do tej pory, to już niedługo być może doczekamy się populacji, która zimą zamieszka u nas na stałe. To zjawisko obserwujemy już wśród żurawi, które kiedyś migrowały na zimowiska do ciepłych krajów, a teraz duża ich grupa zostaje na zimę” – mówi dr Cholewa.

„Ostatnio spadło u nas trochę śniegu i zrobiło się zimno, jak zobaczymy, że słabnie, to pomyślimy o tym, aby go dożywiać. Bo sam przecież jedzenia nie znajdzie” – mówi sołtys Stefański.

Źródło: fakt.pl