in

Bardzo groźna choroba zakaźna znów jest w Polsce. Uważaj!

Szkarlatyna, nazywana też płonicą, to groźna choroba bakteryjna wieku dziecięcego. Mimo, że jej objawy trudno przeoczyć (jednym z nich jest rozległa wysypka), to mogą one zostać pomylone z symptomami innych dolegliwości, np. różyczki. Na co koniecznie należy zwrócić uwagę i jak leczyć płonicę?

Szkarlatyna jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez paciorkowce typu A, które są odpowiedzialne również za rozwój ropnej anginy. W przypadku płonicy charakterystycznym objawem jest jednak wysypka – szkarłatnoczerwona i drobna. Natomiast u dziecka przechodzącego różyczkę zmiany skórne są bladoróżowe. Z kolei w przypadku odry wysypka co prawda również jest czerwona, jednak występuje ona również na twarzy (w przypadku szkarlatyny na buzi pojawia się jedynie rumień, czyli jednolite zaczerwienienie skóry).

Innymi objawami szjkarlatyny są gorączka, ból gardła, a nierzadko także wymioty, nudności i bóle brzucha. W pierwszych dniach pojawia się też biały nalot na języku. Następnie nalot staje się „malinowy”, z czerwonymi i mocno powiększonymi brodawkami smakowymi.

Jak jednak podkreślają pediatrzy, dziś choroba nie daje wszystkich typowych objawów u dzieci, przez co łatwo można ją pomylić z innymi dolegliwościami. Natomiast w przypadku dorosłych, szkarlatyna często jest brana za alergię.

Płonica jeszcze przed II wojną światową była jedną z najczęstszych chorób wśród dzieci i w jej wyniku zmarły tysiące niemowląt. Dziś choroba nie występuje często, jednak lekarze alarmują, że od pewnego czasu obserwuje się ciągły wzrost zachorowań: w Anglii stwierdza się nawet 600 zachorowań tygodniowo. Liczba chorych gwałtownie rośnie również w Polsce: w ciągu dziesięciu lat liczba chorych zwiększyła się z 10 tys. do aż 25 tys.w ciągu roku (2015).

Na płonicę niestety nie ma szczepionki, dlatego nie wolno ignorować żadnych jej objawów i jak najszybciej wdrożyć leczenie antybiotykami. Jest to bardzo ważne, gdyż do powikłań po chorobie należą m.in ostre kłębuszkowe zapalenie nerek, ropne zapalenie węzłów chłonnych czy też zapalenie mięśnia sercowego.

Źródło: fakt.pl