in ,

Amol i inne popularne leki wycofane z obrotu. Sprawdź, czy nie masz ich w domowej apteczce

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu trzech popularnych leków. Sprawdźcie, czy nie macie ich w domowych apteczkach.

Amol to lek ziołowy, który można stosować zarówno doustnie, jak i zewnętrznie. Ma wiele zastosowań i od wielu lat jest obecny w polskich domach. Jego wcieranie pomaga zwalczyć bóle mięśni, głowy, rozgrzewa organizm podczas przeziębienia. Można go też pić, gdy pojawiają się wzdęcia lub niestrawność.

Dla wszystkich, którzy korzystają z tego leku mamy bardzo ważną informację. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję, by wycofać z obrotu serię leku Amol o numerze 284523, z datą ważności do października 2018 r. Powodem takiej decyzji było odkrycie w tej serii Amolu niewłaściwej ilości jednej z substancji – aldehydu cynamonowego.

To jednak nie koniec. Ten sam urząd nakazał wycofanie z obrotu również innego popularnego leku. Chodzi o przeciwbólową Etopirynę Extra o numerze serii 11116, z datą ważności do 30 listopada 2019 r. Powodem wycofania jest otrzymanie wyniku poza specyfikacją, w zakresie parametru „substancje pokrewne”.

Z domowych apteczek trzeba się pozbyć również syropu wykrztuśnego Ambroksol. W tym przypadku chodzi o partie: 346164 z datą ważności do marca 2018 r. i 359907 z datą ważności do lipca 2018 r.

Jeszcze dziś przejrzyjcie swoje apteczki i jeśli macie któreś z wymienionych leków, pozbądźcie się ich. W przypadku posiadania dowodu zakupu (paragonu albo faktury) możecie zwrócić leki do apteki.

Udostępnijcie znajomym!