in

6 dni więcej urlopu dla niepalących. Za to, że nie chodzą na papierosa

Japońska firma Piala Inc z Tokio wprowadziła gratyfikację dla niepalących pracowników. Każda niepaląca osoba otrzyma dodatkowe 6 dni płatnego urlopu. Zmiany te są następstwem skargi niepalących pracowników na to, że palacze pracują mniej, ponieważ w trakcie pracy wychodzą „na papieroska”.

W rozmowie z „The Telegraph” rzecznik firmy Hirotaka Matsushim powiedział, że jeden z pracowników pozostawił w skrzynce z sugestiami wiadomość, w ktorej stwierdził, że przerwy na papierosa są dużym problemem. Po przemyśleniu sprawy, prezes Piala Inc postanowił niepalącym pracownikom zapewnić dodatkowe 6 dni urlopu wypoczynkowego.

Firma mieści się na 29 piętrze wieżowca. Wyliczono więc, że wypalenie jednego papierosa zajmuje pracownikowi około 15 minut. Zarząd firmy ma nadzieję, że wprowadzone zmiany zmotywują wielu pracowników do rzucenia palenia.

Już od jakiegoś czasu w Japonii trwa dyskusja, dotycząca zaostrzenia przepisów antynikotynowych, które są jednymi z najlżejszych na świecie. Wśród zwolenników zmian znalazł się między innymi gubernator Tokio, Yurio Koike, który chce zakazać palenia w całej przestrzeni publicznej stolicy Japonii. Zakaz ten ma być związany z planowanymi na 2020 rok Igrzyskami Olimpijskimi.