in

10 prostych wskazówek, dzięki którym łatwo sprawdzisz jakość ubrań kupowanych w sklepach

Kiedy kupujemy koszulę, sukienkę lub jakikolwiek inny materiał odzieżowy, chcemy, by był to produkt jak najlepszej jakości. Niestety, czasem nawet najdroższe ubrania potrafią skurczyć się lub podrzeć przy pierwszym praniu.

Dzięki poniższym poradom nauczycie się odróżniać kiepskiej jakości materiały od tych z tak zwanej wyższej półki. W rezultacie zaoszczędzicie mnóstwo pieniędzy, bo nie będziecie wyrzucać nowo zakupionych ciuchów, które szybko okazały się marnymi produktami.

10. Ściskając ubrania bawełniane, sprawdzisz ich jakość.

Wystarczy, że bawełniany materiał chwycisz w dłoń i mocno go ściśniesz na zaledwie parę sekund. Jeśli powierzchnia materiału będzie przypominała pogniecioną kartkę papieru, możesz być pewien, że po pierwszym praniu ubranie zacznie wyglądać jak szmata.

9. Pociągnij za szwy, sprawdzając ich rozłożenie.

Ubrania wysokiej jakości mają grube i gęsto rozłożone szwy. Pociągnij za materiał po obu stronach nici. Jeśli w okolicach łączeń pojawiają się luki i rozstępy, materiał powstał przy najniższym nakładzie pracy i zwyczajnie do niczego się nie nadaje.

8. Unikaj zamków niemetalowych.

Kupuj ubrania z metalowymi zamkami: są one długotrwałe i solidne. Zamki wykonane z plastiku lub materiału niewiadomego pochodzenia szybko ulegają zniszczeniu.

7. Pamiętaj, że obszycia materiałów powinny być dostatecznie szerokie.

Spodnie i spódnice powinny mieć obszycia sięgające około czterech centymetrów. Natomiast bluzom i koszulom wystarczą obszycia o szerokości 2 cm. Kiedy obszycie to nic więcej niż tylko niczym nieosłonięte szwy, trzymające materiał w całości, nie sposób ocenić jakości takiego ubrania pozytywnie.

6. Poszarp materiał.

Ubrania dobrej jakości zawsze zachowują swój docelowy kształt. Chwyć najbardziej rozciągliwą część sukienki lub spódnicy, porozciągaj ją trochę, a nawet poszarp nią. Materiał, który natychmiast nabiera nowego kształtu, jest zwykłym łachem.

5. W ubraniach damskich zamki zawsze powinny pasować do całego materiału.

Zamki sukienek, spódnic lub jakichkolwiek innych ubrań damskich powinny mieć ten sam kolor, co reszta materiału. Powinny też – jeśli dany ciuch urozmaica więcej niż jeden zamek – być tego samego rozmiaru.

4. Zwracaj uwagę na wszywki.

Materiały naturalne (bawełna czy jedwab) są silne i z reguły bardziej wytrzymałe niż ubrania wyrobu syntetycznego. Jednak stuprocentowa bawełna może skurczyć się po nieumiejętnie wykonanym praniu. Z tego powodu mądrze jest kupować ubrania, które wykonane zostały z dodatkowych materiałów sztucznych, takich jak wiskoza, poliester lub nylon. Wtedy ubrana nie będą zanadto się rozciągały. Sztuczne materiały nie powinny przeważać nad tymi naturalnymi. Najlepiej, gdy stanowią około 5-30% procent całej tkaniny.

3. Pamiętaj, że szwy i nitki zawsze muszą się zgadzać.

Nitki i szwy muszą pasować do wzoru całego materiału. Nie zawsze tak jest. Czasem krawcowe w pośpiechu używają nitek innego koloru, by jak najprędzej zakończyć pracę nad materiałem. To niewielki defekt, ale dla pasjonatów mody na pewno jest niewybaczalnym przewinieniem.

2. Zwracaj uwagę na guziki i dziurki, przez które mają przechodzić.

Materiały niskiej jakości mają to do siebie, że producenci nie zawsze przejmują się ich wyglądem. Dlatego zawsze warto uważnie obejrzeć ubranie zanim zostanie ono zakupione. Okolice guzików są często kłębowiskiem nieatrakcyjnie wystających nici i szwów. Dziurki na guziki muszą być symetryczne, dbale wykonane i starannie obszyte.

1. Jeśli torby i materiały skórzane, to tylko wysokiej jakości!

Jeśli w okolicach uchwytów toreb, na paskach czy zapięciach pojawiają się przetarcia, fałdy i wyblakłe ślady, od razu widać, że ktoś nie przyłożył się do swojej pracy. Torby nigdy nie powinny być produkowane przy najniższych kosztach, bo wtedy szybko zaczynają wyglądać, jakby używane były od lat – nawet jeśli tak nie jest.

Mamy nadzieję, że zgromadzone wyżej porady przydadzą się Wam bardzo.