in

10 nawyków, które odróżniają inteligentnych ludzi od głupich. #9 jest zaskakujący

Możliwe, że jesteś mądrzejszy, niż ci się wydaje… Aby się o tym przekonać, wcale nie potrzebujesz długich i skomplikowanych testów IQ. Nawyki, które wymieniliśmy poniżej są domeną osób inteligentnych. Być może pozornie zwyczajne czynności odróżniają cię od reszty ludzi i świadczą o twojej inteligencji?

#1. Inteligentni ludzie rzadziej się złoszczą

Rzadko zdarza Ci się kłócić z partnerem, postój w korkach nie doprowadza Cię do szewskiej pasji, a rzeczy, które nie idą po Twojej myśli przyjmujesz z dozą spokoju? Oczywiście, nawet geniusze czasem się złoszczą, ale osoby o wysokim ilorazie inteligencji wiedzą, kiedy nie warto tego robić.

Długoterminowe badania prowadzone na Uniwersytecie Michigan przeanalizowały 600 uczestników w ciągu 22 lat. Badacze chcieli sprawdzić, czy istnieje związek miedzy agresywnym zachowaniem, a niskim ilorazem inteligencji. Wyniki były jednoznaczne – skłonność do konfliktów i wysoki poziom agresji negatywnie wpływają na rozwój inteligencji.

 

#2. Inteligentni ludzie nie uważają się za lepszych od innych

Niektórzy sądzą, że są lepsi od innych. Inteligentni ludzie nie wykazują zachowań homofobicznych, rasistowskich i nie szufladkują innych. Osoby o wyższym IQ są świadome swoich wartości i nie porównują się do innych. Chcą pomagać innym i cieszą się z ich sukcesów. Każda przegrana jest dla nich bardziej lekcją niż porażką.

 

#3. Inteligentni ludzie potrafią przyznawać się do błędów

Wzięcie na siebie odpowiedzialności i konsekwencji swoich czynów jest oznaką siły i inteligencji. Błąd to nie grzech śmiertelny i pozwala nauczyć się czegoś nowego. Mądrzy ludzie zdają sobie z tego sprawę i są w stanie stanąć twarzą w twarz z własnymi decyzjami.

#4. Inteligentni ludzie potrafią wczuć się w innych

Osoby z niskim ilorazem inteligencji mają skłonność do bycia egoistami. Zupełnie nie interesują ich potrzeby otoczenia i pozostają wobec niego obojętni. Osoby inteligentne rozumieją, że ludzie różnią się poglądami i zawsze starają się wczuć w sytuację innych. Są bardziej wrażliwi na ich potrzeby.

 

#5. Inteligentni ludzie bywają złośliwi

Ludzie inteligentni, to często samotnicy. Zwykle mają wąskie grono bliskich przyjaciół i raczej nie lubią dopuszczać do siebie nowych ludzi. Ma to związek z przezornym bronieniem się przed fałszywością i intrygami. Osoby inteligentne bywają złośliwe wobec tych, którym nie ufają.

Dalsza część artykułu na następnej stronie…